Bagaj Sınırı


Uçak bileti alırken fiyata önem verilir, ama bagaj sınırlamasına kimse bakmaz buda kalkış esnasında sorun olur. ucuz uçak bileti alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biride bagaj sınırıdır. Her hava yolu şirketine göre bagaj sınırlaması değişmektedir. Bilet alırken müşteri danışmanına yada müşteri temsilcisine bagaj sınırı hakkında bilgi alınızı eğer, bagajınız sınırlamayı geçiyorsa uaçağa alınmaz buda sizin açınızdan büyük bir sorun oluşturur.Aşağıda hava yolu firmalarının bagaj sınırlaması hakkında bilgilere yer verdik. Bilet almadan önce mutlaka okuyun.

THY: İç hatlarda 20 kilo, business uçuşlarda ise 30 kilo sınır bulunuyor. New York uçuşları için kişi başına 2 parça, her parça 32 kiloyu aşmaması gerekiyor. Avrupa için 20, Dubai için 30, Singapur için 20 kilogramla sınırlıyor. Bagaj sınırı aşılması durumunda iç hatlarda kilo başına 1.5 YTL, Amerika uçuşlarında parça başına 85 dolar, Avrupa için kilo başına 5 euro ek ücret tahsil ediliyor.

ATLASJET: Dış ve iç hat uçuşlarında 20 kilogram serbest bagaj taşıma hakkı tanıyor. Ayrıca bunlara ek olarak 8 kilo kabin el bagajı taşıma hakkı veriliyor. Yolcuların fazla bagajı bulunması durumunda kilogram başına iç hatlarda 1.5 YTL, dış hatlarda 3 euro ek ücret alınıyor.

PEGASUS: İç hat uçuşlarında 15 kilogramla sınırlıyor. Bu, Kıbrıs uçuşlarında 20, İngiltere’de 25, Avrupa uçuşlarında ise 30 kiloya çıkıyor. Dış hattan iç hatta ve iç hattan dış hatta olan bağlantılı uçuşlarda, dış hattın serbest bagaj hakkı uygulanıyor. Yolculara ayrıca, kabin el bagajları için 5 kilo izni tanınıyor. Sınırın aşılması durumunda iç hatlarda kilo başına 4 YTL, Avrupa uçuşlarında ise 5 euro ek ücret alınıyor.

ONUR AIR: Yolcularına iç hatlarda 15 kilo bagaj hakkı, 5 kilo da el bagajı hakkı veriyor. Bu, dış hat uçuşlarında ise 30 kiloya açıkıyor. Sınır aşımlarında iç hatlarda kilo başına 2 YTL, dış hat uçuşlarında ise 5 euro talep ediliyor.

SUN EXPRESS: Dış hat uçuşlarında bagaj sınırı 20, iç hatlarda 15 kilo sınır getiriyor. Bagaj sınırının aşılması durumunda, kilo başına dış hatlarda 5 euro, iç hatlarda 4 YTL ek ücret alınıyor.

AIR FRANCE: Avrupa’ya ekonomi sınıfında uçan yolculara 23 kilo, busines sınıfında 30 kilo sınırı bulunuyor. Sınır aşımlarında kilo başına 14 euro ek ücret alıyor.

LUFTHANSA: Avrupa uçuşlarında ekonomi sınıfına 20 kilo, business sınıfı 30 kilo ve first class yolcularına da 40 kilo sınırı bulunuyor. Sınırın aşılması durumunda Avrupa uçuşlarında kilo başına 10 Euro, Amerika uçuşlarında ise 23-32 kilo arasına 40 Euro ek ücret alıyor.

EMIRATES: First class yolcularını 40 kilo, business’ı 30, ekonomi yolcularını ise 20 kiloyla sınırlıyor. Sınır aşımlarında kilo başına Dubai için 19 euro, Hong Kong için 35 euro, Melbourne için 59 euro, Khartum için ise 17 euro ek ücret alınıyor.

BRITISH AIRWAYS: Avrupa ve uzun mesafe uçuşlarında ekonomi sınıfına 23 kilo, business sınıfında 69 kilo hak tanınıyor. Sınırın aşılması durumunda Avrupa uçuşlarında her bavul için 60 sterlin, uzun mesafe uçuşlarında 120 sterlin ücret talep ediliyor.

AMERICAN AIRLINES: Bir adet 18 kiloya kadar kabin içi bagajı ve her biri en fazla 23 kilo olmak üzere iki adet bagaj hakkı tanıyor. Sınır aşımlarında 23-32 kilo arasına 25 dolar fark alınıyor.

JET AIRWAYS: 28 kilo bagaj hakkı tanıyor. Sınır aşımlarında kilo başına ekonomi sınıfı bilet bedelinin yüzde 1.5’unu ek ücret olarak alıyor.

Bir önceki yazımız olan Kampanyalı Uçak Bileti başlıklı makalemizde uçak bileti ve ucuz uçak bileti hakkında bilgiler verilmektedir.

Bagaj Sınırı ile Benzer Yazılar:

20 Mart 2012 Saat : 6:00
  Genel

Bagaj Sınırı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Uçak Bileti Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar